آموزش برنامه نویسی - دوره آموزش برنامه نویسی + مدرک فنی - پیشرو رایانه pishro-computer.com
65221138 - 65266959 - 09122610233
شهریار خ ولیعصر بعد از بانک کشاورزی انتهای بن بست گلپونه مجتمع تیبا

صفحه اصلیبرنامه نویسیآموزش برنامه نویسی

دپارتمان برنامه نویسی


آموزش برنامه نویسی

آموزش برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟

ابتدا باید اشاره کنیم که برنامه نویسی(Programming)، کد نویسی (Coding)و توسعه نرم افزار (Software development).با هم متفاوتند. در ادامه به تعریف آن ها و بیان تفاوت های آن ها با هم می پردازیم.

برنامه نویسی منطق است. برنامه نویسی تفکر است.

 برنامه نویسی تصمیم گیری است یا به رایانه می گوید که در شرایط مختلف چه تصمیمی بگیرد. هنگامی که روی دکمه قرمز کلیک کردید، می توانید یک کامپیوتر/مرورگر را برای دسترسی به داده ها و درخواست شبکه برنامه ریزی کنید.

 در اینجا یک مثال بسیار ساده از یک برنامه آمده است:

 اگر ایمیل ارائه شده توسط کاربر از قالب معمولی پیروی نمی کند (یعنی «@» و «.com» را از دست داده است)، یک پیام خطا نمایش داده شود. در غیر این صورت، ایمیل را بگیرید و بررسی کنید که آیا از قبل در پایگاه داده وجود دارد یا خیر. اگر از قبل وجود دارد، یک پیام سفارشی به کاربر نمایش دهید. در غیر این صورت، ایمیل را در پایگاه داده ذخیره کنید و یک پیام موفقیت آمیز نمایش دهید.

 این یک منطق ساده است و هنوز ربطی به کد ندارد. البته، هرچه برنامه پیچیده تر باشد، باید تفکر بیشتری انجام دهید.

 برنامه نویسی از مهارت های تفکر انتقادی و توانایی شما برای حل مسائل منطقی استفاده می کند. همه چیز در مورد فکر کردن و ایجاد شبکه ای از تصمیمات احتمالی که یک کامپیوتر یا مرورگر باید بگیرد (که به عنوان الگوریتم نیز شناخته می شود) است.

 در واقع شما می توانید برنامه نویسی را به زبان انگلیسی یا فارسی انجام دهید زیرا ربطی به زبان خاصی ندارد.

 این ما را به اصطلاح دوم می رساند: کدنویسی.

 کد نویسی چیست؟

کدنویسی را زیرمجموعه برنامه نویسی می نامیم. کدگذاری موضوعات و فعالیت های زیر را در بر می گیرد:

  •  زبانهای برنامه نویسی
  •         نحو یک زبان و تفاوت آن با نحو زبان دیگر
  •          ترتیب کد
  •          بهینه سازی کد
  •          اشکال زدایی
  •          نوشتن و اجرای تست
  •          ایجاد و استفاده از کتابخانه ها و چارچوب ها
  •          و غیره.

 شما می توانید بدون کد نویس بودن یک برنامه نویس باشید، اما بدون برنامه نویس بودن نمی توانید یک کد نویس باشید.

در حالی که یک برنامه نویس به سادگی باید فکر کند و یک چارچوب منطقی از تصمیمات برای برنامه بسازد، یک کدنویس باید آن منطق را با یک زبان برنامه نویسی خاص به روشی استاندارد و کارآمد پیاده سازی کند.

یک کدنویس باید با نحو کد آشنا شود و با روش های جدیدتر به روز باشد و روش های نوشتن کد را توصیه کند.

یک کدنویس باید در کارهای فنی مانند تست، اشکال زدایی و غیره ماهر باشد.

کد به سادگی زبانی است که یک ماشین می فهمد. برای پیاده سازی یک برنامه، باید مجموعه دستورالعمل های ایجاد شده توسط یک برنامه نویس را بگیرید و آن را برای ماشین قابل درک کنید. این عمل کد نویسی است.

 اکنون ما آن منطق برنامه نویسی را برای اجرای یک مرورگر وب کدگذاری کرده ایم. به عبارت دیگر، ما موتور مرورگر را برای تصمیم گیری برنامه ریزی کرده ایم. این بدون نوشتن کد ممکن نبود.

همه انواع کد را نمی توان برای کدگذاری برنامه ها/دستورالعمل ها استفاده کرد. نمونه ای از این کدها HTML است.

توسعه نرم افزار چیست؟

بنابراین اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که توسعه نرم افزار چیست؟ بر اساس ویکی پدیا، توسعه نرم افزار عبارت است از:

"فرآیند تصور، مشخص کردن، طراحی، برنامه نویسی، مستندسازی، آزمایش و رفع اشکال در ایجاد و نگهداری برنامه ها، چارچوب ها یا سایر اجزای نرم افزاری.

توسعه نرم‌افزار فرآیند نوشتن و حفظ کد منبع است، اما در یک مفهوم گسترده‌تر، شامل همه چیزهایی است که بین تصور نرم‌افزار مورد نظر تا تجلی نهایی نرم‌افزار درگیر است، گاهی اوقات در یک فرآیند برنامه‌ریزی شده و ساختاریافته.

بنابراین، توسعه نرم افزار ممکن است شامل تحقیق، توسعه جدید، نمونه سازی، اصلاح، استفاده مجدد، مهندسی مجدد، تعمیر و نگهداری یا هر فعالیت دیگری باشد که منجر به محصولات نرم افزاری شود.

همانطور که از تعریف گسترده بالا می بینید، توسعه بزرگتر از برنامه نویسی و کدنویسی است. همه چیز در مورد ایجاد یک راه حل برای یک مشکل زندگی واقعی با ساخت یک برنامه کاربردی است که آن مشکل را حل می کند، آن برنامه را حفظ می کند، آن را بازاریابی می کند، برای بهینه سازی آن تحقیق می کند و غیره.

توسعه باید کاربر نهایی، DevOps (یک مجموعه از "توسعه" و "عملیات")، مدیریت تیم و بسیاری موارد دیگر را در نظر بگیرد.

یک توسعه دهنده هر چیزی را که برای ایجاد یک برنامه پیشنهادی لازم است تجزیه و تحلیل می کند و همچنین بر فرآیند توسعه نظارت می کند.

یک مثال عالی از یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، یک بنیانگذار استارت‌آپ فنی است.

آنها یک برنامه کاربردی را به عنوان یک محصول نرم افزاری تصور می کنند که خدمات ارزشمندی برای مردم در زندگی واقعی خواهد بود. آنها فرآیند تحقق این مفهوم، از جمله برنامه نویسی و کدگذاری واقعی برنامه را انجام می دهند.

سپس آنها بر نگهداری برنامه نظارت می کنند. حتی ممکن است تحقیقات را برای بهبود عملکرد و کارایی خدمات شرکت خود و غیره تأمین کنند.

توسعه یک بسته کامل است.

به توسعه نرم افزار به عنوان فرآیندی فکر کنید که همیشه باید با برنامه نویسی شروع شود. بهتر است قبل از تبدیل شدن به یک کدنویس، خود را به عنوان یک برنامه نویس آموزش دهید.

مسلماً، برخی افراد در واقع با مطالعه حلقه‌ها و کدهای ساده، برنامه‌نویسی را یاد می‌گیرند. این هم خوب است. به همین دلیل است که من به تازه واردان توصیه می کنم در دوره های ساختار داده و الگوریتم شرکت کنند.

ایجاد تمایز واضح بین این سه عبارت می تواند به شما کمک کند توسعه نرم افزار را سریعتر یاد بگیرید. این به شما کمک می کند بدانید که در یادگیری خود چه چیزی را در اولویت قرار دهید. و به شما این امکان را می دهد که به کل فرآیند توسعه نرم افزار از منظری متفاوت نگاه کنید.

در یک نکته ساده تر، می تواند به شما کمک کند از موقعیت های ناخوشایند با توسعه دهندگانی که عناوین خود را کمی بیش از حد دوست دارند جلوگیری کنید. :)

نتیجه

برنامه نویسی همه چیز در مورد تصور شبکه ای از الگوهای منطقی است که رفتار برنامه شما را مشخص می کند.

 

کدنویسی شامل اجرای مجموعه دستورالعمل ها به شکلی است که ماشین آن را درک می کند و به روشی بهینه است.

 

توسعه یعنی ارائه یک محصول مناسب و حفظ آن. توسعه شامل فرآیندهای ایجاد یک بسته کامل برای رضایت و رضایت کاربران نهایی است.


آکادمی آموزشی پیشرو با مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

اعطای گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای

درباره آکادمی آموزشی پیشرو

آکادمی آموزشی پیشرو از برترین آموزشگاه های تخصصی در رشته های تعمیرات موبایل، کامپیوتر پایه، برنامه نویسی، طراحی وب سایت، گرافیک، طراحی سه بعدی، عکاسی و هنرهای تجسمی، حسابداری، گردشگری، خدمات آموزشی و هوش مصنوعی، در غرب استان تهران شناخته شده است.که تاکنون این افتخار را داشته است که کارجویان و کارآموزان زیادی را به بازار کار ایران معرفی نماید. اگر شما هم تمایل دارید دوره های آموزشی حرفه ای، تخصصی و ویژه بازار کار در دنیای کسب و کار، یا آموزش های علمی، آکادمیک یا هنری را طی کنید، با ما تماس بگیرید.

شما با گذراندن دوره ها و دریافت مدرک معتبر، می توانید به سادگی وارد بازار کار شوید.

ما همواره و حتی سال ها پس از پایان دوره دانشجویانمان، در کنار آنها هستیم و راهنمایی های لازم را به صورت رایگان انجام خواهیم داد.

آدرس آکادمی آموزشی و ساعات کار:

شهریار خیابان ولیعصر بعد از بانک کشاورزی انتهای بن بست گلپونه مجتمع تیبا طبقه اول


ساعت ثبت نام آموزشگاه :

همه روزه از ساعت 14 الی 20


شماره تماس آکادمی آموزشی:
65221138 - 65266959 - 09122610233
ایمیل آکادمی آموزشی

info@pishro-computer.com


پروتنه تاسیس آموزشگاه پیشرو رایانه نماد اعتماد الکترونیکی Sample image
آکادمی آموزشی پیشرو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
© مجتمع آموزشی پیشرو رایانه  1385 - 1400